e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

III edycja akcji \"Dni Krwi Pępowinowej\" 2013-07-11


Do końca 2013 roku w wybranych szpitalach na terenie Polski potrwa trzecia edycja akcji zbierania krwi pępowinowej w celu zwiększenia jej publicznych zasobów. Organizatorem "Dni Krwi Pępowinowej" jest Polski Bank Komórek Macierzystych (PBKM), dzięki wsparciu Ministerstwa Zdrowia. Program ma na celu zwiększenie w Polsce zasobów krwi pępowinowej, która jest alternatywą dla szpiku kostnego, jako źródło macierzystych komórek krwiotwórczych do przeszczepień.

Organizatorzy przypominają, że w Polsce krew pępowinowa jest najczęściej wyrzucana i bezpowrotnie tracona. W trakcie akcji przyszłe mamy - rodzące w placówkach, które uczestniczą w projekcie - będą mogły przekazać bezpłatnie krew pępowinową swojego dziecka na cele społeczne.

Dane o niej trafią do rejestru prowadzonego przez Poltransplant (podlegająca MZ jednostka państwowa, która zajmuje się organizacją i koordynacją transplantacji). Dzięki temu będą z niej mogły skorzystać osoby potrzebujące z Polski i świata. Przekazanie krwi do banku publicznego oznacza zrzeczenie się do niej praw, jej dysponentem zostaje Poltransplant, a nie rodzice, jak w przypadku przechowywania krwi pępowinowej w banku rodzinnym.

W tym roku "Dni Krwi Pępowinowej" będą prowadzone aż do grudnia . W każdym ze szpitali akcja potrwa kilka dni. Więcej informacji o biorących w niej udział placówkach można znaleźć na stronie internetowej pod adresem: www.pbkm.pl.

Pozyskanie krwi pępowinowej trwa kilka minut, jest nieinwazyjne i bezbolesne dla matki oraz jej dziecka. W trakcie akcji w szpitalach będą obecne konsultantki PBKM, które przekażą przyszłym mamom szczegółowe informacje dotyczące krwi pępowinowej i odpowiedzą na wszystkie pytania.

(Źródło: PAP)