e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Internetowe konto pacjenta 2013-08-08


Internetowe konto pacjenta (IKP) to system, który pozwala na bezpieczne gromadzenie w formie elektronicznej informacji medycznych na temat pacjenta. Projekt ma na celu przetestowanie zintegrowanego Internetowego Konta Pacjenta oraz systemu e-Recepty.

System powstał w wyniku połączenia ze sobą Internetowego Konta Pacjenta oraz e-Recepty. Są to systemy, które dotychczas były znane pacjentom, lekarzom i aptekarzom z Krakowa (IKP) i Leszna (e-Recepta). System pozwala na łatwy i bezpieczny dostęp do Twoich informacji medycznych – zarówno przez przeglądarkę internetową jak i telefon komórkowy. Po założeniu konta można wprowadzać własne notatki oraz informacje medyczne, np. wyniki pomiarów ciśnienia lub temperatury. System, za pośrednictwem SMS lub e-mail, przypomina o zaplanowanej wizycie lekarskiej lub godzinie przyjęcia leku. Pozwala także na komunikację z lekarzem za pomocą wiadomości wysyłanych wewnątrz systemu.

System to aktualizowana baza wiedzy o zdrowiu, historii chorób, zastosowanych procedurach medycznych czy przepisanych przez lekarza lekach. Właścicielem konta i jego zawartości jest pacjent. Z Internetowego Konta Pacjenta można korzystać bezpiecznie on-line. Wyniki testowania systemu zostaną wykorzystane w projekcie „Elektroniczna Platforma Gromadzenia, Analizy i Udostępniania zasobów cyfrowych o Zdarzeniach Medycznych” (Projekt P1).

Udział pacjentów w Projekcie jest bezpłatny. Aby wziąć udział w projekcie trzeba zarejestrować się na stronie internetowej – przejdź do strony. Należy pamiętać, aby przed założeniem konta w systemie, sprawdzić czy przynależna nam placówka lecznicza lub lekarz bierze udział w Projekcie – przejdź do listy placówek.

(Źródło: www.ikp.gov.pl, prawapacjenta.eu)