e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Muzeum Ratownictwa w Krakowie 2013-08-22


20 sierpnia 2013r. w Krakowie powstało Muzeum Ratownictwa, które jest prowadzone przez grupę pasjonatów. W Muzeum zgromadzono eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa.

Muzeum nadal nie ma stałej siedziby i boryka się z brakiem finansów. Jak poinformował prezes Ochotniczej Straży Pożarnej Muzeum Ratownictwa - jednostki zajmującej się organizacją i rozbudowaniem Muzeum Ratownictwa w Krakowie - Łukasz Pieniążek, muzeum utrzymujemy się z własnych składek i z darowizn.

Gromadzone od kilku lat obiekty, takie jak: karetki pogotowia, sanitarki wojskowe, wozy strażackie, radiowozy milicyjne i policyjne, a także mundury, stare mapy i dokumenty to darowizny od różnych instytucji, m.in. strażackich i policyjnych.

Muzeum Ratownictwa jako jedyne w Polsce i Europie gromadzi eksponaty związane z różnymi dziedzinami ratownictwa: pożarniczego, medycznego, lotniczego, górskiego, morskiego, drogowego; w kolekcji jednostka ma także obiekty poświęcone historii i działalności policji.

Otwarta ekspozycja prezentuje część spośród 30 pojazdów zgromadzonych dotychczas przez muzeum. Wystawa czynna będzie przez najbliższy rok przy ul. Saskiej w Krakowie-Płaszowie. Pozostałe zbiory muzealne znajdują się w Muzeum Niepołomickim oraz w Zespole Szkół nr 1 w Bochni. Zainteresowani mogą zobaczyć samochody, które przez lata służyły strażakom pożarnym, ratownikom medycznym i technicznym oraz policji. Są wśród nich m.in. auto marki Żuk A15 z 1970 roku, Volkswagen T3, Tarpan, a także UAZ 469 zwany papieskim, ponieważ służył do obsługi i zabezpieczenia pielgrzymek Jana Pawła II do Małopolski.

Muzeum Ratownictwa w Krakowie działa na podstawie specjalnego regulaminu uzgodnionego z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Honorowy patronat nad działalnością jednostki objęli: minister zdrowia, minister spraw wewnętrznych, a także komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie oraz komendant wojewódzki policji w Krakowie

(Źródło: PAP)