e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dowiedzmy się, czym jest stwardnienie rozsiane 2013-09-05


Juz po raz szósty ruszyła kampania Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego "SyMfonia Serc". Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem: "1000 Twarzy SM". Celem kampani jest informowanie czym jest stwardnienie rozsiane i zwrócenie uwagę na codzienne problemy osób chorych i ich rodzin.

Osoby, które borykają się z tą chorobą są postrzegane przez pryzmat swojej niepełnosprawności. Pracodawcy niezbyt chętnie ich zatrudniają, uczelnie odmawiają przyjęcia na studia. Sytuacji nie poprawia też opinia lekarzy, którzy twierdzą, że chorzy ze stwardnieniem rozsianym nie poradzą sobie zarówno w życiu codziennym jak i zawodowym.

Od początku września w całej Polsce emitowane są spoty radiowe i telewizyjne, które nawołują do pomocy chorym na SM i ich niedyskryminowanie. Na filmach występuje osoba po ataku choroby, gdy nie jest w stanie wykonać najprostszej czynności; pomaga jej ktoś powszechnie znany, np. aktor czy dziennikarz. Przekonuje on, że w takiej pomocy nie ma nic trudnego. Spot radiowy również zachęca do traktowania chorych bez uprzedzeń. Na ulicach Warszawy zobaczyć można oznakowane hasłami kompani tramwaje, a w nich - na ekranach - film o SM. Podczas kampanii mają być organizowane happeningi, pikniki i koncerty.

Stwardnienie rozsiane to choroba autoimmunologiczna ośrodkowego układu nerwowego, którą diagnozuje się najczęściej u osób między 20. a 40. rokiem życia. W Polsce na SM choruje około 45 tysięcy osób. To choroba przewlekła, postępująca i nieuleczalna.

Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego jest jedyną ogólnopolską organizacją zrzeszającą osoby chore na stwardnienie rozsiane. Skupia ok. 6 tysięcy członków w ponad 20 oddziałach na terenie całej Polski.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)