e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie 2013-09-05


Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie, są mniej aktywne niż dzieci z innych europejskich krajów, często mają wady postawy, ich sprawność fizyczna w ciągu ostatnich trzydziestu lat bardzo się pogorszyła, dzieci zbyt dużo czasu spędzają przed telewizorem i komputerem, a im są starsze, tym mniej mają ruchu. Światowa Organizacja Zdrowia apeluje, że obecne pokolenie dzieci może być pierwszym od długiego czasu, w przypadku którego przeciętna długość życia będzie krótsza niż ich rodziców. W związku z tym, minister sportu Joanna Mucha przedstawiła trzy programy, który jej resort przygotował, by zachęcić dzieci do uprawiania sportu.

Programy przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych, które mają odwrócić te niekorzystne trendy, to:

  • Mały Mistrz - skierowany do uczniów klas 1-3,
  • Multisport - skierowany do uczniów klas 4-6,
  • Umiem Pływać - skierowany do trzecioklasistów.
Program będzie realizowany w szkołach. Ma być pomocny również nauczycielom, którzy obecnie często nie czują się kompetentni do prowadzenia zajęć (27 proc. nauczycieli nauczania zintegrowanego określiło swoje przygotowanie do prowadzenia zajęć ruchowych jako nieodpowiednie). Chętni nauczyciele zostaną przeszkoleni, każdy z nich otrzyma podręcznik prowadzenia zajęć.

Program Multisport skierowany jest do klubów sportowych i organizacji pozarządowych, a przeznaczony jest dla uczniów klas 4-6. Mają to być bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, organizowane w trzech blokach po 90 minut w tygodniu.

Od września 2013roku odbywa się program pilotażowy, a w styczniu 2014 r. program wystartować ma w całej Polsce.

Oprócz programów skierowanych do uczniów, resort sportu ma zamiar inwestować w infrastrukturę sportową, zarówno jeśli chodzi o obiekty przy szkołach, jak i lokalne hale sportowe, boiska czy pływalnie.

Gminy mogą liczyć na dofinansowanie do 70 proc. inwestycji w obiekty przy szkołach; chodzi m.in. o budowa pełnowymiarowych sal gimnastycznych (, przyszkolnych hal sportowych, boisk, kortów tenisowych, tzw. terenowych urządzeń sportowych (np. boisk do siatkówki plażowej, badmintona, skateparków, siłowni plenerowych). Na ten cel przewidziano 20 mln zł. Z kolei na wsparcie finansowe przebudowy istniejącej infrastruktury sportowej przewidziano 18 mln zł.

(Źródło: PAP)