e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Raport NIK na temat leczenia stomatologicznego 2013-09-05


Najwyższa Izby Kontroli uważa, że Ministerstwo Zdrowia bagatelizuje problem próchnicy, mimo że wiąże się z nią ryzyko wielu chorób.

Resort niewiele robi, aby poprawić opiekę stomatologiczną. Nie kontroluje, ile Narodowy Fundusz Zdrowia dopłaca do leczenia, ani jaki jest do niego dostęp. Dla przykładu na Mazowszu na każde 100 tys. mieszkańców przypada 106 dentystów, a w Kujawsko-Pomorskiem - tylko 56.

Ministerstwo nie realizuje również zaplanowanych w Narodowym Programie Zdrowia kampanii edukacyjnych. W latach 2010-12 wojewodowie przekazywali do resortu raporty o próchnicy i dostępie do profilaktyki, ale tam nikt ich nie analizował - poinformowała Gazeta Wyborcza.

Jak podaje NIK, w 2011 r. z finansowanych przez NFZ świadczeń stomatologicznych skorzystało 140 tys. dzieci (niecałe 3 proc. uprawnionych).

Ministerstwo Zdrowia nie zgadza się z zarzutami. Podkreśla, że do świadczeń finansowanych przez NFZ dodało lakierowanie i lakowanie zębów stałych u dzieci. Nie musi również oceniać dostępu do leczenia, bo robią to samorządy. Ministerstwo uważa, że nawet profilaktyka dobrze się rozwija.

(Źródło: wyborcza.pl)