e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Wczesną jesienią w Polsce wykrywanych jest więcej przypadków czerniaka 2013-09-19


Od sierpnia do października wykrywanych jest w Polsce najwięcej przypadków zachorowań na czerniaka w całym roku. Podkreślali to eksperci podczas VI Zjazdu Akademii Czerniaka w Warszawie.

Prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków z Centrum Onkologii w Warszawie, tłumaczył, że co roku pod koniec lata do dermatologów zgłasza się najwięcej osób, które po urlopie chcą sprawdzić stan swojej skóry. Na takie badanie najczęściej zgłaszają się kobiety, które boją się, że po okresie intensywnego opalania się powstały u nich zmiany na skórze, które mogą być nowotworem złośliwym.

W Polsce zwiększa się świadomość ryzyka zachorowania na czerniaka, jednak nadal jest ona niewystarczająca -podkreśliła dr Ewa Kalinka-Warzocha z Regionalnego Ośrodka Onkologicznego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Kopernika w Łodzi.

Specjaliści podkreślili, że regularne badanie skóry to najlepsza metoda wczesnego wykrywania czerniaka, gdy są największe szanse na jego wyleczenie. Niestety, w Polsce u wielu chorych czerniak (melanoma) nadal wykrywany jest zbyt późno.

Prof. Rutkowski podał, że latem wykorzystywano do wczesnej profilaktyki tzw. melanobusy. Podczas tegorocznego lata przez dwa tygodnie krążył on w pobliżu plaż na Bałtykiem i zachęcał do badania skóry (badaniami zajmował się dermatolog z pomocą pielęgniarki). W ciągu tych dwóch tygodni codziennie przebadało się od 200 do 300 plażowiczów, w sumie kilka tysięcy osób. U 4-5 proc. badanych wykryto podejrzane zmiany wymagającego dalszych specjalistycznych badań, głównie histopatologicznych. Podejrzewa się, że część z nich mogła być wywołana rozwojem czerniaka.

Na czerniaka najbardziej narażone są osoby o jasnej i piegowatej skórze, szczególnie podatnej na oparzenia. Częściej chorują również osoby, które mają dużo znamion na ciele.

(Źródło: PAP)