e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Mycie rąk wodą i mydłem ma ogromne znaczenie 2013-10-17


15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk. W związku z tym UNICEF przypomina, że mycie rąk mydłem to prosta czynność, która jest jednym z najbardziej skutecznych sposobów ratowania życia dzieci.

Światowy Dzień Mycia Rąk został ustanowiony przez ONZ w 2008 r., aby podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą i mydłem. Jest to jedna z najbardziej efektywnych i dostępnych metod profilaktyki zdrowotnej. Tegoroczne hasło przewodnie Światowego Dnia Mycia Rąk brzmi "Moc jest w Twoich rękach".

Z okazji 6. Światowego Dnia Mycia Rąk UNICEF podkreśla, że każdego dnia 1,4 tys. dzieci poniżej piątego roku życia umiera na skutek chorób biegunkowych spowodowanych brakiem dostępu do czystej wody, urządzeń sanitarnych i nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higieny. Biegunka jest nadal drugą, najczęstszą przyczyną śmierci dzieci poniżej piątego roku życia. Każdego roku umiera z jej powodu 600 tys. dzieci. Ponad 1,7 mld dzieci z tą chorobą ma problemy zahamowania wzrostu (niska waga ciała w stosunku do wieku, opóźnienia w rozwoju).

Jak apeluje organizacja, jedną z najprostszych i najtańszych metod ograniczenia liczby zachorowań jest mycie rąk mydłem. Mycie rąk przed jedzeniem i po wizycie w toalecie skutecznie ogranicza rozprzestrzenianie się chorób biegunkowych.

Z okazji Światowego Dnia Mycia Rąk na całym świecie odbywają się specjalne pokazy i warsztaty mycia rąk, w których będzie uczestniczy m.in. 5 mln dzieci w Etiopii, 1,4 mln dzieci w Jemenie, a także 450 szkół podstawowych w Sierra Leone, 424 szkoły podstawowe w Mali i 12 miast w Indonezji.

(Źródło: PAP)