e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

O czym może świadczyć chrapanie i problemy ze snem? 2013-10-17


Zaburzenia oddychania w czasie snu to ważna i rzadko rozpoznawana w Polsce grupa chorób. Najczęstszą w tej grupie chorób jest obturacyjny bezdech senny (OBS). Jest to schorzenie mało znane zarówno wśród pacjentów, jak i lekarzy, szczególnie podstawowej opieki zdrowotnej.

Istotą choroby są cyklicznie powtarzające się w czasie snu epizody bezdechu lub znacznego spłycenia oddychania. Wywołuje je upośledzenie drożności dróg oddechowych na poziomie gardła, tzw. obturacyjny bezdech senny, związany m.in. z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej w obrębie szyi i/lub nieprawidłowościami w budowie górnych dróg oddechowych. Osoba, która choruje na to schorzenie głośno chrapie, po czym dochodzi do zatrzymania oddychania, co prowadzi m.in. do obniżenia stężenia tlenu we krwi.

Aby rozpoznać bezdech senny trzeba wykonać tzw. polisomnografię pełną przy użyciu polisomnografu, oceniającego jednocześnie parametry fizjologiczne snu i czuwania. Pozwala to na rozpoznanie choroby i określenie stopnia jej zaawansowania. Pacjenci z potwierdzoną chorobą wymagają specjalistycznego leczenia.

(Źródło: Gazeta.pl)