e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

XXVII edycja akcji Żółty Tydzień 2013-10-17


Od 14 do 25 października 2013 obchodzona jest jesienna edycja Żółtego Tygodnia. Jest to XXVII odsłona ogólnopolskiej akcji, której celem jest edukacja na temat zagrożeń związanych z wirusowym zapaleniem wątroby typu A i typu B oraz popularyzacja szczepień ochronnych.

Organizatorzy zapraszają do punktów szczepień w całej Polsce osoby, które rozpoczęły cykl szczepień wiosną. Do podjęcia profilaktyki zachęcają zwłaszcza osoby dotychczas niezaszczepione.

Wirusowe zapalenia wątroby typu A i typu B to jedne z najczęściej występujących chorób zakaźnych na świecie, które cały czas stanowią poważne i realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. WZW A, potocznie nazywane przez pacjentów chorobą brudnych rąk lub żółtaczką pokarmową, to najczęściej diagnozowana choroba zakaźna na świecie. Wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu A (HAV). Do zakażenia może dojść poprzez bezpośredni kontakt z osobą zakażoną lub przez spożycie zanieczyszczonej wirusem żywności oraz wody (nawet w postaci kostki lodu). Do pierwszych objawów klinicznych rozwoju tej choroby w organizmie zalicza się bóle brzucha, wymioty i nudności czy apatię.

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW B), nazywane często żółtaczką wszczepienną jest poważniejszą i bardziej dolegliwą chorobą zakaźną. Wywołuje ją wirus zapalenia wątroby typu 
B (HBV) . Aby doszło do zakażenia wystarczy już bardzo niewielka ilość krwi, dlatego niebezpieczne mogą być wizyty w salonach kosmetycznych, fryzjerskich, gabinetach stomatologicznych, medycyny estetycznej, a nawet w placówkach medycznych, gdzie przyczyną zakażenia może być nieodpowiednio zdezynfekowany sprzęt.

(Źródło: prawapacjenta.eu)