e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Perinatalne hospicjum dla dzieci we Wrocławiu 2013-11-14


We Wrocławiu powstało miejsce, gdzie mogą otrzymać pomoc rodzice nienarodzonych, ciężko chorych dzieci. Istnieje ono dzięki Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.

Kobiety z Dolnego Śląska, które decydują się urodzić ciężko chore dziecko, mogą teraz szukać pomocy w hospicjum perinatalnym, czyli hospicjum dla dzieci nienarodzonych. Wcześniej takie miejsca powstawały w innych miastach w Polsce, m.in. w Białymstoku, Warszawie, Katowicach czy Gdańsku.

Krzysztof Szmyd, pediatra zajmujący się dziećmi nieuleczalnie chorymi, kierownik dziecięcego hospicjum i wiceprezes fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci podkreśla, że taka trudna decyzja wymaga wsparcia ze strony psychologów, ale też wielu rozmów, spotkań z lekarzami. Zwraca uwagę, że rodzice powinni zostać poinformowani o wszystkim, co się z nią wiąże, m.in. rozważyć decyzję o rezygnacji z najbardziej agresywnych form leczenia, gdy na przykład podłączenie do respiratora w przypadku występującego u dziecka schorzenia będzie miało charakter terapii uporczywej.

(Źródło: Gazeta.pl)