e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Napoje energetyzujące niebezpieczne dla zdrowia 2013-11-14


Naukowcy apelują, że napoje energetyzujące są niebezpieczne dla zdrowia, a także zagrażają życiu. Po ich wypici można nawet dostać zawału. Dotyczy to osób starszych, jak i młodych osób. Napój, który zawiera kofeinę powoduje zwiększenie lepkości krwi, przyczynia się to do problemów sercowo naczyniowych, i może doprowadzić np. do wylewu krwi do mózgu.

Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne przedstawiło badania, z których wynika, że godzinę po wypiciu "energetyka" system krwionośny wykazuje anomalie takie, jakie występują u pacjentów chorych na serce. Jedna puszka napoju energetyzującego powoduje, że w ich zapisie elektrokardiograficznym pojawiły się niepokojące zmiany.

Badaczy zaniepokoił przede wszystkim jeden parametr pracy serca osób spożywających napoje energetyzujące - tzw. odstęp QT. Jest to odcinek w zapisie EKG odzwierciedlający czas pełnego cyklu pobudzenia i powrotu do stanu wyjściowego mięśniówki komór serca. Jeśli odstęp QT ulega wydłużeniu o 30 milisekund, to jest to powód do niepokoju i świadectwo arytmii, która może prowadzić nawet do śmierci.

(Źródło: wp.pl)