e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Przewlekła obturacyjna choroba płuc - jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego 2013-11-28


Z najnowszego badania wykonanego na zlecenie Polskiego Towarzystwa Chorób Płuc wynika, że mniej niż 3 proc. Polaków wie, że skrót POChP oznacza przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Z kolei ponad połowa badanych nie kojarzy z niczym nawet jej pełnej nazwy.

Na to śmiertelne schorzenie cierpi w Polsce co najmniej 2 mln osób. 80 proc. nie jest tego świadomych i nie podejmuje żadnych kroków, by spowolnić jego rozwój. Światowa Organizacja Zdrowia uważa tę chorobę za czwartą przyczynę zgonów na świecie,

Chcąc sprawdzić stan wiedzy Polaków o POChP, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc w czerwcu 2013 r. zleciło TNS przeprowadzenie badania wśród 1000 tys. osób palących i niepalących.

Z badania wynika, że tylko 3 proc. ankietowanych odpowiedziało, że wie, co oznacza skrót POChP. Faktycznie prawidłowo potrafiło go rozszyfrować tylko 60 proc. z tej grupy - podkreśla prof. Paweł Śliwiński wiceprezes PTChP. Dalsze 11 proc. badanych przyznało, że słyszało ten skrót, ale nie wie, co oznacza. 86 proc. w ogóle nie miało pojęcia, co się za nim kryje.

55 proc. ankietowanych nie kojarzyło z niczym nawet pełnej nazwy choroby. Wśród osób, które miały jakiekolwiek skojarzenia 10 proc. odpowiedziało, że jest to jakaś choroba płuc - być może niewydolność, a 5 proc. skojarzyło ją z astmą.

Aż 30 proc. osób biorących udział w badaniu nie wiedziało, jakie objawy towarzyszą POChP – że może to być kaszel, przewlekłe wykrztuszanie plwociny, duszność przy podejmowaniu wysiłku. Jedna czwarta nie znała przyczyn schorzenia. Ale pozostali prawidłowo wskazywali czynniki ryzyka, w tym palenie papierosów.

W Polsce najbardziej narażone na POChP są osoby palące przez wiele lat tytoń - aż 80-90 proc. chorych to palacze. Do czynników ryzyka schorzenia zalicza się również bierne palenie, wdychanie w pracy szkodliwych gazów i pyłów, oraz narażenie na zanieczyszczenia powietrza (w pracy lub miejscu zamieszkania).

Główną rolę w diagnostyce POChP odgrywa badanie spirometryczne, które kosztuje ok. 30 zł. Powinny je wykonywać regularnie osoby po 40. roku życia, zwłaszcza jeśli palą papierosy lub robiły to w przeszłości.

(Źródło: PAP-Nauka w Polsce)