e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Zdrowie Polek 2013-11-28


''Polki 2013 - zdrowie i jego zagrożenia'', to raport, który powstał z inicjatywy Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet oraz Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH. Został stworzony przez grono ekspertów medycznych pod redakcją prof. Antoniny Ostrowskiej (IFIS PAN). Raport przedstawia najważniejszych zagrożeniach dla zdrowia kobiet, jakimi są: choroby układu krążenia, choroby nowotworowe, neurologiczne, nieurazowe choroby układu ruchu, zakażenia układu moczowo-płciowego, choroba Alzheimera, depresje i niektóre uzależnienia.

Zdaniem prof. Ostrowskiej, dane na temat zdrowia kobiet są bardzo rozproszone.

Dane epidemiologiczne, które przekazał prof. Mirosław Wysocki z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego potwierdzają, że kobiety często odkładają na później własne potrzeby zdrowotne. W Polsce zbyt późno wykrywane są np. nowotwory, a jedną z przyczyn jest niska zgłaszalność na bezpłatne badania profilaktyczne.

Małgorzata Stelmach, prezes Fundacji MSD dla Zdrowia Kobiet, podkreśliła, że raport to dopiero początek ciężkiej pracy, której celem jest uświadomienie społeczeństwu, że nie tylko nowotwory, ale też choroby układu krążenia i przewlekłe choroby reumatyczne są głównym zagrożeniem dla zdrowia kobiet.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)