e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży 2013-12-12


10 grudnia 2013r. w Warszawie odbyła się konferencja inaugurująca kampanię "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży". W ramach akcji ciężarne będą mogły skorzystać m.in. z bezpłatnych badań i konsultacji lekarskich. Organizatorem czwartej edycji kampanii "Więcej życzliwości dla kobiet w ciąży" jest miesięcznik "M jak mama" a współorganizatorem Tramwaje Warszawskie.

Zdaniem uczestników konferencji, kobiety w ciąży potrzebują szczególnego traktowania w przestrzeni publicznej, np. w pojazdach komunikacji miejskiej czy w sklepach.

Dyrektor Instytutu Matki i Dziecka Tomasz Maciejewski podkreślił, że statyka ciała kobiety w ciąży zmienia się, dlatego trudniej jej jest utrzymać równowagę. Z kolei długie stanie w dusznym tramwaju czy autobusie może spowodować omdlenie. Niebezpieczny może być dla kobiety i dziecka także uraz w brzuch, o co nie jest trudno w zatłoczonym pojeździe.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Świętej Rodziny Bogdan Chazan zwrócił uwagę, że dobre samopoczucie matki ma bardzo duży wpływ na przebieg ciąży oraz poród. Kobieta, która czuje się dostrzeżona i otoczona opieką, także przez społeczeństwo, przeżywa mniej stresu.

Rzecznik praw dziecka Marek Michalak podkreślił, że brak właściwego zachowania wobec kobiet w ciąży wynika z egoizmu i braku szacunku dla drugiego człowieka. Zaapelował do świadków takich sytuacji o reagowanie.

Sylwia Chutnik z fundacji MaMa mówiła natomiast, że to kobiety powinny upominać się o swoje przywileje i np. zwracać się o ustąpienia miejsca w tramwaju czy autobusie.

W czwartek (12 grudnia) w Warszawie w specjalnym tramwaju kobiety w ciąży będą mogły skorzystać z bezpłatnych porad specjalistów z zakresu psychologii, stomatologii, położnictwa oraz lekarzy specjalistów z Instytutu Matki i Dziecka, Centrum Medycznego Żelazna oraz szpitala im. św. Zofii.

Bezpłatne badania i konsultacje lekarskie odbędą sie także w galeriach handlowych i szpitalach. Harmonogram można znaleźć na forum internetowym www.mjakmama24.pl. Kampania zakończy się piknikiem na warszawskim Bemowie w maju 2014 r.

(Źródło: PAP)