e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polskie wynalazki medyczne 2013-12-12


Na Międzynarodowych Targach "Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty" iENA 2013 w Norymberdze zostały nagrodzone polskie wynalazki m.in. łóżko przeciw odleżynom, lek przeciw bólowi neuropatycznemu czy taktyczny robot do odpalania ładunków wybuchowych.

Twórcy niemal 30 wynalazków i innowacyjnych rozwiązań, nagrodzonych na 65. Międzynarodowych Targach w Norymberdze odebrali w Warszawie specjalne medale i dyplomy Rady Głównej Instytutów Badawczych i Agencji Promocyjnej Inventor.

Instytut Włókiennictwa zdobył uznanie za łóżko przeciwodleżynowe, które zostało wykonane ze specjalnego materiału elastycznego w każdym kierunku oraz odprowadzającego ciepło i wilgoć od leżącej osoby. Z kolei na Uniwersytecie Jagiellońskim powstał nagrodzony srebrem lek przeciw bólowi neuropatycznemu. Na Politechnice Gdańskiej opracowano biopolimerowy materiał do zastosowań medyczno-kosmetycznych.

Srebro zdobył Elektroniczny System Komunikacji Osób Niepełnosprawnych z Otoczeniem. Został skonstruowany w Zespole Szkół nr 6 im. Króla Jana III Sobieskiego w Jastrzębiu Zdroju. Urządzenie może być dostosowane do potrzeb osób z różnym stopniem niepełnosprawności i pozwala im m.in. komunikować się z otoczeniem oraz obsługiwać komputer.

(Źródło: PAP)