e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowe zasady finansowania wyrobów medycznych 2014-01-09


Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że na finansowanie wyrobów medycznych będzie przeznaczonych o 180 mln zł więcej niż w 2012 r. W styczniu weszło w życie rozporządzenie, które zmienia zasady ich refundacji.

Jak poinformował resort zdrowia, podniesiono limity finansowania większości wyrobów medycznych. Zwiększono limit finansowania wszystkich protez kończyn górnych i dolnych, np. w przypadku protezy modularnej w obrębie uda limit finansowania wynosi obecnie 2,8 tys. zł, natomiast projekt zakłada zwiększenie go do 5,5 tys. zł.

Zmianie uległy też limity finansowania protez. Tam gdzie było to zasadne, limit został podwyższony, natomiast w przypadku protez, których limit finansowania był wyższy niż faktyczna ich cena na wolnym rynku, limit został obniżony.

Zwiększono również limit finansowania aparatów słuchowych (jednocześnie poszerzając grono lekarzy uprawnionych do wystawiania zlecenia o lekarzy audiologów i foniatrów) oraz limit finansowania sprzętu dla pacjentów z mukowiscydozą, skrócono okres użytkowania tych wyrobów.

Zwiększony został limit finansowania poduszki przeciwodleżynowej (zwiększenie ze 100 zł do 500 zł). Zwiększono limit cenowy na kule, laski dla niewidomych (skrócono okres użytkowania laski z 2 lat do 6 miesięcy).

Jak podało MZ, choć zmniejszono limit finansowania wózka inwalidzkiego ręcznego (z 800 zł na 600 zł), to zwiększono limit cenowy na zaopatrzenie w wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku (z 1,5 tys. zł do 1,7 tys. zł).

Podniesiono również limit na wózek inwalidzki specjalny z 1,8 tys. zł do 3 tys. zł. Resort podkreślił, że wózek inwalidzki specjalny został celowo ogólnie opisany, aby dać pacjentowi możliwość wyboru rodzaju tego wózka np. elektryczny, stabilizujący plecy i głowę czy wózek z funkcją pionizacji.

(Źródło: PAP, MZ)