e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Animacje dla niewidomych i niedowidzących 2014-01-23


15 filmów wyprodukowanych w łódzkim Se-ma-forze oraz 13 odcinków, czyli cała pierwsza seria serialu dla dzieci "Parauszek i Przyjaciele" opracowano w wersji dla osób niewidomych i niedowidzących. Pierwszy trzydniowy cykl pokazów tych filmów poddanych audiodeskrypcji odbędzie się w dniach 24-26 stycznia w kinie przy Se-ma-for Muzeum Animacji w Łodzi. Pokazy filmowe to element projektu "Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją". Projekt realizowany jest w partnerstwie z Fundacją Audiodeskrypcja.

Od marca do września 2013 roku przygotowywano skrypty, na podstawie których dokonano nagrań w studiu dźwiękowym łódzkiego studia. W sumie procesowi audiodeskrypcji poddano 15 filmów wyprodukowanych w Se-ma-forze oraz 13 odcinków "Parauszka i Przyjaciół". W nagraniach wzięli udział aktorzy: Patryk Steczek, Masza Steczek, Wojciech Poradowski, Michał Staszczak i Jacek Łuczak.

Wiceprezes Fundacji Barbara Szymańska tłumaczy że audiodeskrypcje zostały stworzone tak, by widz niewidomy mógł zapomnieć, że słucha, a obrazy automatycznie pojawiały się w jego wyobraźni. Jest to możliwe zarówno poprzez odpowiednią kompozycję treści samej audiodeskrypcji, która została stworzona z osobami na stałe współpracującymi z Fundacją, jak i poprzez nagranie i odpowiednią synchronizację z dźwiękiem w filmie. Uważa ona że realizacja projektu przyczyniła się również do rozwoju samego procesu, a praca z realizatorem Piotrem Kubiakiem pozwoliła wdrożyć i wypracować innowacyjne rozwiązania audiodeskrypcji.

Projekt przeznaczony jest także pełnoprawni widzowie, ponieważ audiodeskrypcja odbywa się poprzez słuchawki. Udział w pokazach jest bezpłatny. W studiu dźwiękowym Se-ma-fora trwają nagrania kolejnych filmów. Projekt "Oko i ucho. Przegląd filmów animowanych i dokumentalnych z audiodeskrypcją" o wartości ponad 50 tys. zł, dofinansował Polski Instytut Sztuki Filmowej.

(Źródło: PAP)