e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych we Wrocławiu 2014-01-23


We Wrocławiu powstaje jedno z najnowocześniejszych na świecie i największe w Polsce Medyczne Centrum Przetwarzania Danych. Anna Smycz-Michalak, dyrektor Public Relations Data Techno Park Sp. z o. o. we Wrocławiu poinformowała że mogą tam być gromadzone, przetwarzane i udostępniane dane medyczne pacjentów z całej Polski.

Budowa Medycznego Centrum Przetwarzania Danych związana jest z ustawowym obowiązkiem wycofywania papierowej dokumentacji medycznej ze wszystkich placówek ochrony zdrowia i zapisywania wszelkich danych w formie elektronicznej. Prowadzić elektroniczną dokumentację będzie miał obowiązek każdy szpital, przychodnia, a nawet małe gabinety lekarskie.

Wszystkie informacje - elektroniczną kartotekę medyczną, wyniki badań, zdjęcia rentgenowskie, zapisy z rezonansu oraz tomografu itp. - będą przechowywane w tzw. chmurze w Medycznym Centrum Przetwarzania Danych. Lekarze i pacjenci o każdej porze, z każdego miejsca na świecie, będą mogli znaleźć wszystkie potrzebne informacje przez internet.

Medyczne Centrum Przetwarzania Danych będzie wyposażone docelowo w 512 szaf serwerowych, z których każda mieści po 42 serwery. Zostanie uruchomione w czerwcu 2014 roku. Koszt inwestycji w 85 proc. sfinansowała UE z programu Innowacyjna Gospodarka

(Źródło: rynekzdrowia.pl)