e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kolejna edycja kampanii \"Rak. To się leczy!\" 2014-02-06


Rozpoczęła się 2. edycja kampanii "Rak. To się leczy!” podczas której promowane są zasady: nie pal, odżywiaj się prawidłowo, bądź aktywny fizycznie, unikaj mocnego opalania. W 2013 roku organizatorzy, walcząc ze stereotypami na temat chorób nowotworowych, skupili się na haśle "Rak. To się leczy!". W tegorocznej edycji wskazują na zasady pozwalające zachować zdrowie.
 
W ramach kampanii promowane będzie wykonywanie badań profilaktycznych. Akcji będą towarzyszyć humorystyczno-edukacyjne rysunki Henryka Sawki. Celem kampanii "Rak. To się leczy!" jest przekonanie do konkretnych prozdrowotnych zachowań. Prof. Cezary Szczylik - onkolog w Wojskowym Instytucie Medycznym podkreślił, że należy mówić o tym, że nie warto bać się choroby i należy wykonywać badania profilaktyczne, ponieważ wczesne wykrycie choroby, zwiększa szanse na wyleczenie. Dodał, że w Polsce "zaczynają być widoczne pierwsze efekty kampanii nakłaniających do badań profilaktycznych, ponieważ przy wciąż rosnącej zachorowalności na choroby nowotworowe, zaczyna spadać umieralność".

Prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego prof. Jacek Jassem, tłumaczył, że lekarze mogą wykrywać coraz więcej przypadków nowotworów i coraz skuteczniej leczyć, ale musimy pamiętać, że stan zdrowia, zależy głównie od nas. Jeżeli Polacy nie zrezygnują z niezdrowych nawyków, np. palenia papierosów, to lekarze niewiele będą mogli zrobić.

W ramach drugiej edycji kampanii odbędzie się wiele akcji m.in. bezpłatne badania i konsultacje lekarskie w galeriach handlowych oraz w trakcie wakacyjnej trasy Radia Złote Przeboje. Planowane są również koncerty i biegi rodzinne. Odświeżona zostanie bezpłatna aplikacja na telefon do samobadania piersi "PiersiBadacze". Wydano poradnik "Warto wiedzieć, by wygrać", który zawiera informacje o najczęściej występujących nowotworach oraz porady dotyczące profilaktyki.

W ramach kampanii zostanie przeprowadzony plebiscyt, aby wyróżnić najlepsze instytucje i osoby najbardziej zaangażowane w walkę z rakiem oraz kampanie edukacyjne i dziennikarzy zaangażowanych w edukację onkologiczną. Gala finałowa plebiscytu odbędzie się 3 kwietnia 2014 r.

(Źródło: PAP)