e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Egzoszkielety w rehabilitacji 2014-02-20


Egzoszkielety czyli roboty przypominające zewnętrzny szkielet kończyny są potrzebne, kiedy człowiek sam nie może wykonywać ruchów potrzebnych w procesie rehabilitacji.

Serwis Nauka w Polsce poinformował, że polski egzoszkielet umożliwia sterowanie siłowe, ale także wykrywa elektryczną aktywność mięśni. Michał Mikulski autor projektów finansowanych m.in. przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej, tłumaczy, że egzoszkielety wzmacniają działanie rąk lub nóg, które utraciły całą lub część swojej funkcjonalności.

W konstrukcjach tworzonych przez Mikulskiego i jego firmę EgzoTech do osłabionych mięśni człowieka zostają także podpięte elektrody. Robotem może sterować sam użytkownik, lekarz albo rehabilitant.

W ramach pracy magisterskiej na Politechnice Śląskiej Mikulski rozpoczął pracę nad szkieletem kończyny górnej sterowanym elektromiogramem, czyli właśnie poprzez wykrywanie elektrycznej aktywności mięśni.

W 2009 r. powstały pierwsze prototypy, a wersja pilotażowa została pokazana w 2010 r. Była to prawa ręka - robot dedykowany osobom z zanikiem mięśni. Projekt ten miał charakter akademicki, a kolejne opracowywane były z myślą o wdrożeniu.

Następnie powstał egzoszkielet kończyn dolnych opracowany w ramach rozprawy doktorskiej. Badacz zdobył finansowanie z Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, która przyznała na ten cel 171,5 tys. zł. Dzięki tym środkom powstał prototyp egzoszkieletu prawej nogi z czujnikami siły. Docelowo mają na nim ćwiczyć pacjenci niepełnosprawni, robot służy też rehabilitacji pacjentów ortopedycznych i neurologicznych.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)