e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

1,5 mln Polaków cierpi na depresję 2014-02-20


W Polsce na depresję cierpi 1,5 mln osób. Są to coraz częściej ludzie aktywni zawodowo, odnoszący sukcesy. Jak oceniają eksperci, w tym przypadku ma ona związek m.in. z szybkim tempem życia i zaburzeniem proporcji między pracą a wypoczynkiem.

Na temat depresji dyskutowano na konferencji prasowej w stolicy, na której zainaugurowano VIII edycję ogólnopolskiej kampanii społecznej pt. "Forum przeciw depresji". Specjaliści podkreślali również, że co najmniej połowa cierpiących na depresję nie szuka pomocy specjalisty, chociaż schorzenie to można skutecznie leczyć.

Na świecie na depresję cierpi 350 mln ludzi. Prof. Bartosz Łoza, kierownik Kliniki Psychiatrii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego podał, że co piąta kobieta i co dziesiąty mężczyzna w ciągu życia ma co najmniej jeden epizod depresji. U kobiet zazwyczaj pojawia się on po urodzeniu dziecka, a u mężczyzn w związku z niepowodzeniami zawodowymi.

Depresja jest najczęściej diagnozowana u osób między 20. a 40. rokiem życia. Kobiety cierpią na nią dwukrotnie częściej.

Dr Iwona Mazurek-Patejuk z Mazowieckiego Specjalistycznego Centrum Zdrowia zwróciła uwagę na fakt, że zgodnie z przewidywaniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 r. depresja zajmie drugie miejsce wśród chorób będących najczęstszymi przyczynami przedwczesnej śmierci lub uszczerbku na zdrowiu.

Prof. Łoza uważa, że coraz częściej depresja nie jest związana z jakąś tragedią życiową, jak np. utrata dziecka. Związana jest natomiast w dużym stopniu ze współczesnym stylem życia - szybkim tempem, brakiem równowagi między pracą a wypoczynkiem, przeciążeniem obowiązkami. Wzrost liczby osób z depresją wiąże się również ze znacznym wydłużeniem się średniej oczekiwanej długości życia ludzi. Im dłużej żyjemy, tym większe jest ryzyko zachorowania na jakąś chorobę przewlekłą, a depresja często pojawia się przy chorobie somatycznej i wtedy cierpienie pacjenta się podwaja.

Pamiętajmy jednak, że depresja jest uleczalna.

(Źródło: PAP)