e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Kampania społeczna na rzecz osób głuchych 2014-03-06


Ruszyła kampania społeczna "Zauważ nasze słowa", której celem jest prezentacja dobrych praktyk i miejsc przyjaznych osobom głuchym oraz zachęcenie instytucji, w tym publicznych, do wprowadzania rozwiązań ułatwiających im funkcjonowanie w społeczeństwie, podejmowanie pracy.

Organizatorzy chcą zaprezentować innowacyjne technologie wspomagające komunikację z osobami niesłyszącymi, zachęcić do nauki języka migowego oraz przybliżyć słyszącym kulturę ludzi głuchych, wśród których jest wiele osób mające sukcesy zawodowe.

Koordynatorka kampanii Karolina Fetraś podkreśla, że w Polsce jest ok. 470 tys. osób głuchych oraz ok. 200 tłumaczy języka migowego.

W USA od wielu lat z powodzeniem wprowadza się rozmaite rozwiązania ułatwiające osobom głuchym kontakt np. ze służbą zdrowia - są to m.in. wideotelefony czy aplikacje umożliwiające zarejestrowanie się na wizytę do lekarza przez internet. Koordynatorka podkreśla, że zainstalowanie aplikacji, która łączy przez internet z tłumaczem języka migowego, czyli tzw. tłumacza online, to nie jest wielki koszt, a dzięki temu osoby głuche zyskują zwiększony dostęp do usług.

Koordynatorka kampanii Karolina Fetraś zaznacza, że uruchomiono stronę internetową, gdzie udzielane jest wszelkiego rodzaju wsparcie. Osoba głucha wybiera adres migam.pl i łączy się poprzez specjalną ikonę z tłumaczami, a pracownicy w imieniu osoby głuchej dzwonią do pracodawców, urzędów, czasami zamawiają karetkę pogotowia a nawet pizzę.
Każdego dnia ze strony www.migam.pl korzysta ok. 20 osób głuchych.

Kampania społeczna "Zauważ nasze słowa" potrwa do września 2015 roku. 26 lutego w Katowicach odbyła się konferencja promująca kampanię w woj. śląskim. Kolejne spotkania odbędą się m.in. we Wrocławiu, Poznaniu, Gdańsku.

(Źródło: PAP)