e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Młodzi ludzie również powinni badać cholesterol 2014-03-20


Połowa młodych ludzi ma podwyższony poziom cholesterolu, co w przyszłości grozi chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami. Tak wynika z badań przeprowadzonych w grupie wiekowej 20–35 lat przez biobank we Wrocławiu. Młodzi ludzie powinni przede wszystkim zmienić tryb życia, dietę oraz wyeliminować używki.

Biobank uruchomiono w październiku 2012 r. i od tego czasu przeprowadzono u 2,5 tysiąca osób badania przesiewowe, na podstawie których ustalany jest tzw. profil lipidowy (cholesterol, trójglicerydy, cholesterol HDL i cholesterol LDL).

Niestety aż połowa badanych w wieku 20–35 lat ma podwyższony poziom zarówno cholesterolu całkowitego, jak i tzw. złego cholesterolu. To pierwsze w Polsce tak kompleksowe badania tej grupy wiekowej. Wyniki dla całej populacji w tej grupie wiekowej raczej nie będą lepsze. Zdaniem szefa wrocławskiego biobanku dr Łukasza Kozery te wyniki bardzo źle rokują na przyszłość młodego pokolenia. Jest ono zagrożone chorobą wieńcową, zawałami serca i udarami już w najbliższych 10–15 latach. Według naukowca na taki stan zdrowia młodych osób wpływ ma przede wszystkim pozbawiony ruchu tryb życia, zła dieta oraz używki.

To nie koniec projektu. Do kwietnia 2015 r. zostanie przebadanych 8 tysięcy osób w wieku 20–75 lat. Zgromadzone materiały będą wykorzystywane do badań m.in. nad wykrywaniem skuteczniejszych metod diagnostycznych i nowych leków. Przebadane osoby otrzymują nie tylko swoje wyniki, ale również zalecenia medyczne. Idea biobanku zakłada, że za oddanie krwi do badań naukowych osoba otrzymuje diagnozę swego stanu zdrowia.

(Źródło: PAP)