e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Filmoterapia jako część arteterapii 2014-04-17


Terapeuci, którzy 25 marca 2014r. wzięli udział w pierwszej łódzkiej konferencji o filmoterapii podkreślają, że film jest znakomitym narzędziem edukacji dzieci, a dobrze dobrane filmy mogą uczyć dzieci i młodzież świata oraz budowania relacji z innymi.

Specjaliści z różnych gałęzi filmoterapii z całej Polski zaprezentowali swoje doświadczenia na pierwszej, zorganizowanej w Łodzi konferencji "Filmoterapia w obliczu patologii i profilaktyki zachowań".

Filmoterapia to część arteterapii - czyli terapii sztuką. Pierwsze badania na temat terapeutycznych walorów filmu prowadzono już w połowie XX wieku, ale rozwój filmoterapii był możliwy wraz z rozwojem nośników do powielania filmów.

Także medycyna zwraca uwagę na właściwości materiału filmowego jako naturalnego leku. Specjaliści uważają, że dobrze dobrany film może powodować wzrost ciśnienia krwi, podwyższone napięcie mięśni, przyspieszenie bicia serca, redukcję bólu; może też działać antydepresyjnie.

Współautorka projektu "Kinoterapia" Lucyna Zembowicz uważa, że film jest świetnym narzędziem do edukacji dzieci Jednak - jej zdaniem - repertuar polskich kin jest niestety ograniczony do kina sensacyjnego i przygodowego. Poza wielkimi hitami amerykańskich wytwórni są też filmy kręcone z myślą o dzieciach i przez dzieci zagrane.

Psycholog i arteterapeutka Anna Jędryczka-Hamera twierdzi, że jeśli ktoś ma problem rozwojowy, małżeński, problem seksualny, czy związany z obciążeniem chorobą, można mu zaproponować obejrzeniu filmu, a potem koniecznie trzeba o nim porozmawiać. Rrozmowa o filmie jest najważniejsza.

Marcin Kondraciuk z gliwickiego klubu filmowego "Wrota" do integracji osób wykluczonych niepełnosprawnością wykorzystuje pracę przy wspólnej produkcji filmowej. Niepełnosprawni stają się dźwiękowcami, operatorami kamery, reżyserami, starają się opracować film od strony merytorycznej, technicznej i montażowej.

Organizatorem konferencji, która odbyła się w łódzkim magistracie, był Se-ma-for Muzeum Animacji.

(Źródło: PAP)