e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dom krótkiego pobytu dla osób niepełnosprawnych intelektualnie 2014-04-17


3 kwietnia otwarto dom krótkiego pobytu dla osób z głęboką niepełnosprawnością intelektualną w Poznaniu. Placówkę prowadzić będzie Stowarzyszenie Na Tak. Dom znajduje się w zabytkowej willi przy ul. Płowieckiej 15, która została przekazana Stowarzyszeniu Na Tak w testamencie przez lekarkę Halinę Sobkiewicz. W ramach budżetu obywatelskiego przystosowano budynek na potrzeby niepełnosprawnych osób, wyposażono i zapewniono środki na 5-letnią działalność.

Z ośrodka korzystać będą mogły osoby z głęboką niepełnosprawnością intelektualną. Zapewniona zostanie im fachowa opieka m.in. terapeutów, fizjoterapeutów i pedagogów. Czas pobytu osoby w ośrodku nie może przekroczyć 21 dni.

Placówka będzie oferować opiekę w sytuacjach planowanych oraz nagłych, takich jak m.in. pobyt rodzica w szpitalu czy wyjazd służbowy. Stowarzyszenie daje możliwość pozostawienia niepełnosprawnego również na czas wyjazdu na wakacje.

W domu znajdują się cztery pokoje z łazienkami oraz wspólna część kuchenna. Placówka zostanie wyposażona w meble i niezbędny sprzęt do opieki nad niepełnosprawnymi m.in. podnośniki, łóżka rehabilitacyjne, blokomoduły, czyli sprzęt do pozycjonowania ciała osoby niepełnosprawnej.

Koszt realizacji przedsięwzięcia wyniósł 2,5 mln zł, z czego 2,2 mln zł pochodzi z budżetu obywatelskiego, a 300 tys. zł ze środków własnych stowarzyszenia.

Stowarzyszenie Na Tak od 25 lat zajmuje się opieką ponad 650 osób niepełnosprawnych. Prowadzi 11 ośrodków dla osób niepełnosprawnych, w tym przedszkole specjalne "Orzeszek" oraz szkołę specjalną "Zakątek".

(Źródło: PAP)