e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Powstrzymaj pijanego kierowcę – nowa kampania edukacyjna 2014-05-08


"Powstrzymaj pijanego kierowcę" – to hasło kampanii edukacyjnej, która ma przekonać do reagowania na widok podejrzanie zachowującej się osoby, prawdopodobnie nietrzeźwej, która kieruje lub zamierza kierować samochodem.

Dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka podkreślił podczas konferencji w Ministerstwie Zdrowia, że jest ona skierowana do grupy "świadków, którzy widząc pijanego kierowcę nie chcą lub boją się reagować". W ramach kampanii uruchomiono stronę internetową www.powstrzymaj.pl, która zawiera instrukcje, jak należy postępować, gdy jesteśmy świadkami sytuacji, gdy pijana osoba zamierza prowadzić lub już prowadzi samochód.

W ramach kampanii przygotowano m.in. dwa spoty filmowe pokazujące jak zareagować w konkretnych sytuacjach. Specjalne materiały edukacyjne mają trafić do samorządów, aby te przekazały je do szkół nauki jazdy.

Mł. insp. Marek Konkolewski z Komendy Głównej Policji. podkreślił, że gdy widzi się pijanego kierowcę, wykręcenie numeru 112 należy traktować jako obywatelski obowiązek, ponieważ w ten sposób możemy uratować komuś życie lub zdrowie. Po wypadkach z udziałem pijanych kierowców w komentarzach świadków lub sąsiadów często można usłyszeć: "Wszyscy wiedzą, że jeździł po pijaku", "Często mu się to zdarzało", ale sytuacje takie nie były zgłaszane policji. Marek Konkolewski ma nadzieję, że dzięki kampanii przestaniemy być bierni i będziemy reagować.

(Źródło: PAP)