e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polscy naukowcy budują nowoczesny system do radioterapii 2014-05-08


Trwają prace nad innowacyjnym systemem do radioterapii śródoperacyjnej. Naukowcy chcą udoskonalić rozwiązania, które służą do terapii nowotworów w piersiach, jamie brzusznej czy w głowie.

Serwis PAP Nauka w Polsce poinformował, że w ramach projektu INTRA-DOSE realizowanego przez fizyków z Narodowego Centrum Badań Jądrowych w Świerku, lekarzy i fizyków medycznych z Wielkopolskiego Centrum Onkologii oraz partnerów przemysłowych (UJP Hitec Systems S.A. i Jarosław Kołcun), powstać ma dopasowane do potrzeb klinicznych urządzenie.

Dr hab. Dawid Murawa, chirurg onkolog z WCO tłumaczy, że radioterapia śródoperacyjna wiązkami elektronowymi jest jedną z najnowocześniejszych metod leczenia wielu rodzajów nowotworów. Metoda ta może być stosowana w szerokim spektrum chorób nowotworowych, zlokalizowanych w gruczołach piersiowych, w obszarze miednicy i jamy brzusznej, a także w obszarze głowy i szyi. Bezpośrednio po onkologicznym zabiegu chirurgicznym pacjent poddawany jest radioterapii. Wiązka elektronów o dużej energii i intensywności trafia bezpośrednio w otwarte pole operacyjne. Pozwala to skrócić całe leczenie o kilka tygodni, jednocześnie podnosząc jego jakość i obniżając koszty leczenia.

Urządzenia tego typu są dostępne na rynku, ale prace badawcze, prowadzone w ramach projektu, będą koncentrowały się na optymalizacji poszczególnych funkcji takiej maszyny. Usprawnione mają być struktury przyspieszające akceleratora, układy mechaniczne, elektronika i automatyka ruchów urządzenia.