e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Uwaga na kleszcze! 2014-05-08


Kleszcze są bardzo niebezpieczne. Przenoszą one różne choroby. Mieszkańcy Małopolski powinni być szczególnie czujni, ponieważ trzyletnie badania, oceniające ryzyko wystąpienia chorób odkleszczowych, wykazały, że w okolicach Krakowa sytuacja jest wyjątkowo niebezpieczna.

Kleszcze mogą zarazić nas lub nasze zwierzęta takimi chorobami jak: borelioza, anaplazmoza, babeszjoza, zapalenie mózgu. Atakują w lasach, na łąkach ale też w miastach. Często do ugryzień dochodzi w mieszkaniach, do których kleszcze zawędrowały z naszymi psami lub kotami.

Nna niektórych obszarach Polski zarażonych patogenami jest ok. 30 proc. kleszczy, ale w Puszczy Niepołomickiej aż 60 proc. tych pajęczaków staje się nosicielami anaplazmozy i babeszjozy, a kilka procent także boreliozy. Jeden osobnik może przenosić wszystkie te trzy choroby jednocześnie.

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Krakowie odnotowuje coraz większą liczbę zachorowań na boreliozę, chorobę prowadzącą do powikłań mogących zakończyć się nawet śmiercią:

  • w 2011 roku zgłoszono 725 przypadków,
  • w 2012 roku - 831,
  • w 2013 roku – 1817.
Zdiagnozowano też przypadki odkleszczowego zapalenia mózgu: w 2011 - 6 przypadków, w 2012 - 2, a w 2013 roku - 9.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)