e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Strona internetowa dla dzieci i młodzieży z HIV 2014-05-08


Powstała pierwsza w Polsce strona internetowa dla dzieci i nastolatków zakażonych HIV - www.odkrywcy.info, która ma im pomóc zaakceptować siebie i chorobę oraz zachęcić do regularnego przyjmowania leków. Poinformowała o tym inicjatorka projektu Kamila Szopa z Fundacji Zrobimy.

Pani psycholog wyjaśnia, że problemy natury psychicznej, brak akceptacji siebie, niska samoocena, problemy w funkcjonowaniu społecznym, przymus trzymania swojej choroby w tajemnicy z obawy przed dyskryminacją, to jedne z najczęstszych powodów, dla których dzieci zakażone HIV nieregularnie przyjmują leki antyretrowirusowe, nie przyjmują ich w ogóle lub przestają przyjmować w wieku 18 lat. Uważa ona, że młodzi ludzie często nie mogą pogodzić się z faktem, że zostali zakażeni, choć nic złego nie zrobili, zadają sobie nieustannie pytanie: "dlaczego ja?". Problemem młodych ludzi jest również to, że leki trzeba zażywać o stałych porach. W przypadku młodzieży jest to trudne do wykonania, bo koliduje z ich codziennymi aktywnościami, z zajęciami szkolnymi. Młodzi ludzie mogą też rezygnować z leczenia, bo mają złe wzorce w domu. Pani psycholog podkreśla, że jeżeli dziecko czy nastolatek przyjmuje leki nieregularnie lub w ogóle przestaje je przyjmować, może u niego powstać oporność na leczenie. Wtedy nie można wrócić do wcześniejszego leku, a z czasem może wyczerpać się cała pula leków możliwych do zastosowania.

Pani Szopa tłumaczy, że obecnie leczenie jest tak skuteczne, że długość życia osób zakażonych HIV właściwie nie różni się od osób niezakażonych. Jest to choroba przewlekła, z którą młodzi ludzie mogą żyć zupełnie normalnie i mieć takie same plany jak ich rówieśnicy - pójść na studia, mieć chłopaka czy dziewczynę, wyjść za mąż, mieć zdrowe dzieci. Trzeba tylko zaufać lekarzom, poddać się terapii i korzystać z życia.

(Źródło: PAP)