e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dogoterapia coraz popularniejsza w przedszkolach 2014-05-22


Coraz większą popularnością w przedszkolach województwa śląskiego cieszą się zajęcia z udziałem wyszkolonego psa. Do tej pory udział w nich wzięło ok. 16 tys. dzieci. Jak podkreślają specjaliści, takie spotkania uczą, bawią i wychowują.

- Dogoterapia to metoda, która doskonale łączy naukę oraz zabawę, a psy potrafią być wspaniałymi terapeutami, rozwijają umiejętność okazywania emocji – informują specjaliści z Polskiego Centrum Dogoterapii z Czechowic-Dziedzic, którzy opracowali program "Bezpieczny pies. Bezpieczne dziecko".

Tomasz Wójcik z Polskiego Centrum Dogoterapii tłumaczy, że najważniejsza jest nauka bezpiecznego kontaktu z psem. Dzieci dowiadują się, w jakich sytuacjach nie należy podchodzić do psa, jak bezpiecznie się z nim bawić. Informują również o rolach, jakie pies odgrywa w policji, straży pożarnej, czy górskim pogotowiu ratunkowym.

Nauczycielka wychowania przedszkolnego z Czechowic-Dziedzic Marcelina Wójcik wyjaśnia, że podczas trwających około pół godziny zajęć, dzieci - poprzez zabawę z psem - rozwijają m.in. motorykę, czyli ogólną sprawność ruchową. Pies motywuje i zachęca dzieci do różnorodnych działań, wszelkiej edukacji, aktywności. Zdecydowanie chętniej uczą się, kiedy w pobliżu jest pies, a jego obecność pomaga im również odzyskać spokój, daje poczucie bezpieczeństwa.

Oswajanie dzieci z psem, to jeden z elementów tego programu. Kontakt z nim nie tylko bawi i uczy, ale również wychowuje. Dzieci, dowiadują się, że psa należy pielęgnować i po nim posprzątać. Uczą się, że należy o niego dbać.

Program rozpoczął się w 2011 roku. Do tej pory w zajęciach udział wzięło ok. 16 tys. dzieci z przedszkoli oraz klas 1-3 szkół podstawowych z województwa śląskiego.

Polskie Centrum Dogoterapii z Czechowic-Dziedzic powstało w 2011 roku. Obecnie dysponuje siedmioma wyszkolonymi psami - czterema rasy golden retriver, labradorem, spanielem oraz samojedem. Zajęcia prowadzi pięciu specjalistów.

Od trzech lat program jest realizowany pod patronatem Kuratorium Oświaty w Katowicach.

(Źródło: PAP)