e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Łuszczyca jedną z najczęstszych chorób skóry 2014-06-05


Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) podczas 133 sesji przyjęła rezolucję na temat łuszczycy. Zawiera ona m.in. informację, że łuszczyca może wpływać na zachowanie dotkniętych nią osób, przyczyniając się do otyłości, zwiększonego spożycia alkoholu i częstszego palenia tytoniu.

Łuszczyca jest schorzeniem niezakaźnym, które przejawia się przewlekłym zapaleniem skóry. Charakterystyczne dla niej jest występowanie czerwonych, łuskowatych wykwitów wielkości monety, wyraźnie odgraniczonych od zdrowej skóry, które są zlokalizowane zwłaszcza na łokciach, kolanach, owłosionej skórze głowy, dłoniach i stopach.

Do subiektywnych objawów łuszczycy należy świąd, podrażnienie, pieczenie i bolesność. Zdarza się, że zajęta jest cała powierzchnia ciała; taka postać łuszczycy może być śmiertelna, gdyż rozległe zapalenie i łuszczenie się skóry może zakłócić zdolność organizmu do regulacji temperatury oraz funkcję skóry jako naturalnej bariery ochronnej.

U około 10 proc. chorych na łuszczycę rozwija się zapalenie stawów, które może dotyczyć dłoni, stóp, nadgarstków, kostek, a także okolic szyi i krzyża. W niektórych przypadkach dochodzi do zwyrodnienia stawów, powodującej znaczne upośledzenie sprawności. Zmiany łuszczycowe mogą się także pojawiać na paznokciach u rąk i nóg, co może prowadzić do oddzielenia płytek paznokci i deformacji palców.

Łuszczyca może się objawiać nie tylko zmianami skórnymi. W przebiegu umiarkowanych i ostrych postaci łuszczycy może dochodzić do powikłań. U chorych z łuszczycą obserwuje się zwiększone ryzyko niedokrwiennej choroby serca, udaru mózgu, nadciśnienia, dyslipidemii, cukrzycy oraz choroby Leśniowskiego-Crohna. Zwiększona zapadalność na nadciśnienie i cukrzycę może częściowo wyjaśniać wyższe ryzyko zawału mięśnia sercowego, udaru mózgu i zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych u chorych z ciężką łuszczycą, które stwierdzono w dużych badaniach kohortowych tej populacji.

Łuszczyca może mieć również wpływ na zachowanie dotkniętych nią osób, przyczyniając się do otyłości, zwiększonego spożycia alkoholu i częstszego palenia tytoniu. Jak wynika z badań, palenie może być czynnikiem wywołującym łuszczycę, natomiast otyłość jest raczej wynikiem zmian behawioralnych będących następstwem choroby. Stwierdzony w badaniach związek pomiędzy łuszczycą a alkoholizmem może być odzwierciedleniem wpływu choroby na psychikę pacjentów.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)