e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Odpowiednia opieka nad noworodkami zwiększa szanse na prawidłowy rozwój 2014-06-05


28 maja 2014r. w Warszawie eksperci z zakresu neonatologii przedstawili swoje rekomendacje na temat zmian w opiece nad noworodkami. Polskie Towarzystwo Neonatologiczne opracowuje "Program kompleksowej opieki nad noworodkiem", który będzie dotyczyć zarówno leczenia szpitalnego, jak i opieki poszpitalnej. Wytyczne te trafią do Ministerstwa Zdrowia. Jak podkreślają neonatolodzy, odpowiednia opieka wielospecjalistyczna daje wcześniakom urodzonym znacznie przed planowanym terminem i m.in. niedotlenionym noworodkom szanse na prawidłowy rozwój.

Eksperci zwrócili uwagę na opiekę nad wcześniakami urodzonymi z wagą poniżej 1000 g i poniżej 28. tygodnia ciąży. Co roku takich dzieci rodzi się w Polsce ok. 2 tys., średnio spędzają w szpitalach 114 dni, a po ich opuszczeniu wymagają specjalistycznej opieki.

Konsultant krajowy w dziedzinie neonatologii prof. Ewa Helwich tłumaczy, że są to dzieci, które potrafimy utrzymywać przy życiu, natomiast ich rozwój przebiega inaczej niż dzieci urodzonych o czasie i ten rozwój musi być nadzorowany. Chcemy stworzyć standardy postępowania, aby ich rozwój był jak najmniej zaburzony. Jedna część działań to tworzenie standardów postępowania w szpitalu. Druga to jest projekt, który ma obejmować te dzieci od momentu wypisania ze szpitala do trzeciego roku życia.

Projekt w tej sprawie został już przedstawiony ekspertom z Ministerstwa Zdrowia. Ma on również dotyczyć wcześniaków nieco starszych, urodzonych z masą od 1000 do 1500 g, które wymagają specjalistycznej opieki, noworodków z niedotleniem, a także dzieci urodzonych o czasie, ale z wieloma wadami.

Główne założenie projektu jest takie, by dzieci te po opuszczeniu szpitala konsultowane były przez wszystkich koniecznych w ich przypadku specjalistów, w jednym miejscu i tego samego dnia. Konsultacje planować i koordynować miałby neonatolog, który wcześniej zajmował się dzieckiem w szpitalu. Obecnie w Polsce takich ośrodków jest 28. Chodzi o to, by opieka ambulatoryjna w tych ośrodkach była tak przygotowana, aby można było zaplanować badania dla danego dziecka w jednym dniu.

Jak podkreśla prof. Ewa Helwich, tego typu konsultacje - ocena stanu zdrowia dziecka - miałyby się odbywać cztery razy do roku. Dzieci konsultowane były przez specjalistów: neurologa, okulistę, kardiologa, ortopedę, logopedę, rehabilitanta. Wnioski płynące z tych badań zbierałby i analizował neonatolog. Później przekazywałby je rodzicom i lekarzowi opieki podstawowej.

Konsultant wojewódzki w dziedzinie neonatologii dla Małopolski profesor Ryszard Lauterbach podkreślił, że tego typu rozwiązanie znacznie upraszcza proces leczenia i rehabilitacji wcześniaków.

Kolejną sprawą, o którą chcą zabiegać neonatolodzy jest to, by rozszerzyć grupę dzieci szczepionych przeciw wirusowi RS (prowadzącemu do niewydolności oddechowej) także o te urodzone z wadą kardiologiczną. Szczepionkę dostają wszystkie wcześniaki.

Opracowywany przez neonatologów program ma również dotyczyć takich zagadnień jak np. diagnostyka ośrodkowego układu nerwowego, leczenie noworodków tlenem, stosowanie wentylacji nieinwazyjnej, czyli bez konieczności intubacji czy żywienia pozajelitowego noworodków.

(Źródło: PAP)