e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Coraz więcej osób chorych na boreliozę 2014-07-24


Z danych Zakładu Epidemiologii Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, że do końca czerwca 2014 roku na boreliozę zachorowało około 5 tys. Polaków. Główną przyczyną jest niedostateczna ochrona przed kleszczami. Lekarze zalecają stosowanie środków odstraszających kleszcze podczas każdej wycieczki poza miasto.

Do zakażenia chorobą dochodzi już w chwili ukłucia, gdy ma miejsce bezpośrednie wprowadzenie zarazków do krwi. Najczęstsze choroby to odkleszczowe zapalenie mózgu, babeszjoza, tularemia i borelioza.

Kleszcze mogą na ciele swojego żywiciela spędzić kilka, kilkanaście godzin, a nawet kilkanaście dni. W tym czasie w trakcie zasysania krwi dochodzi do infekcji.
Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową. Choroba rozwija się w ciągu 1-3 tygodni od momentu zakażenia. Pierwszym objawem jest rumień. Występuje on u 80 proc. chorych. Jeśli na tym etapie chory zgłosi się do lekarza i otrzyma antybiotyk, jest duża szansa, że borelioza przestanie się rozwijać. Jeśli jednak chory przeoczy lub zbagatelizuje objawy, choroba przejdzie w następne stadium. Nieleczona borelioza prowadzi do poważnych i nieodwracalnych zmian w układzie ruchowym, nerwowym i krwionośnym.

Jak zapobiegać zakażeniu?
Należy stosować odpowiednią ochronę podczas spacerów w miejscach występowania kleszczy. Ubierać się w jasne kolory, aby łatwo zobaczyć kleszcza, w długie rękawy i nogawki, stosować nakrycia głowy. Warto stosować także repelenty, czyli środki odstraszające kleszcze. W przypadku znalezienia kleszcza na skórze jedyną metodą jest mechaniczne usunięcie go przy pomocy pęsety. Miejsce ugryzienia trzeba dobrze zdezynfekować, aby zminimalizować ryzyko zakażenia chorobą odkleszczową.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)