e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Dieta bogata w witaminy i minerały dla osób starających się o dziecko 2014-07-24


Starasz się o dziecko? Zwróć uwagę na swoją dietę. Niedobór witamin i minerałów może mieć wpływ zarówno na próby poczęcia dziecka, jak i na bezpieczny dla mamy i dziecka przebieg ciąży. W związku z tym planowanie malucha powinno zaczynać się od uporządkowania lub zmiany diety.

Dietetyk kliniczny Małgorzata Pelikan z 4Health podkreśla, że organizm kobiety musi być przygotowany na ciążę, a chronić go powinny witaminy i minerały. Wpływają one zarówno na poziom hormonów, rozwój dziecka, ale także na samo zapłodnienie.

Na liście składników, które należy wprowadzić do diety są m.in. bioflawonidy, minerały - zwłaszcza żelazo, selen, magnez i cynk, nienasycone kwasy tłuszczowe, a także witaminy - przede wszystkim wit. E oraz witaminy z grupy B.

Witaminy z grupy B są niezbędne m.in. do prawidłowej pracy hormonów. Są także pomocne w utrzymaniu ciąży. Wzmacniają organizm kobiety, poprawiając ogólną odporność. To wszystko wpływa na poczęcia dziecka, a także na bezpieczny i zdrowy przebiegu ciąży.

Z tej grupy witamin ważna dla ciąży jest witamina B6 - jej niedobór może prowadzić do wzrostu poziomu estrogenów i spadku progesteronu, a tym samym do poronienia. Natomiast kwas foliowy (wit. B9) jest ważny m.in. w prawidłowym rozwoju układu nerwowego dziecka. Jest to także mikroelement konieczny na etapie starania się o dziecko - od niego zależy m.in. podział wszystkich komórek w organizmie, także zapłodnionej komórki jajowej.

(Źródło: Dziennik.pl)