e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Opalaj się z głową! 2014-07-24


Chcesz opalić na brązowo? Lekarze przestrzegają, że nie należy się z tym spieszyć. Należy stopniowo zwiększać dawki ekspozycji na słońce. Dotyczy to przede wszystkim osób z jasną karnacją skóry. W upalne dni lepiej nie opalać się od godz. 11 do 14, bo wtedy promieniowanie jest najsilniejsze. Trzeba pamiętać o stosowaniu kremów do opalania z filtrami, które ochronią naszą skórę i pozwalają one na uzyskanie pięknej brązowej opalenizny.

Wychodząc na plażę, należy zabrać ze sobą nakrycie głowy. Przed silnymi promieniami trzeba szczególnie chronić głowy dzieci oraz osób starszych. Bezwzględnie trzeba zasłonić wszelkie znamiona na skórze. Szczególną ostrożność zaleca się przy przyjmowaniu leków, zwłaszcza hormonów, antydepresyjnych oraz antybiotyków, które mogą zadziałać na słońcu uczulająco.

W przypadku wystąpienia na skórze oparzeń słonecznych trzeba natychmiast schować się w cieniu. Miejsca chore należy smarować środkami natłuszczającymi, najlepsze są te zawierające pantenol.

Pacjenta, który doznał udaru słonecznego, powinno się umieścić w chłodnym miejscu. Powinien on pić dużo płynów. W skrajnych przypadkach osoba po udarze słonecznym powinna trafić do szpitala, gdzie zostanie jej podana kroplówka nawadniająca.