e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Solarium tylko dla osób pełnoletnich? 2014-08-06


Wzrosła liczba zachorowań na czerniaka u młodych osób W związku z tym onkolodzy wspólnie z parlamentarzystami rozpoczęli prace nad przepisami, które zakazałyby niepełnoletnim korzystania z solariów. Polska jest jedynym krajem UE, w którym dzieci mogą bez żadnych ograniczeń korzystać z solariów.

Ocenia się, że w Polsce na czerniaka może chorować nawet ok. 5 tys. osób rocznie. Według Krajowego Rejestru Nowotworów w 2010 r. zachorowało ok. 1200 mężczyzn i 1350 kobiet. Jest to prawie trzy razy więcej niż 30 lat temu. Choruje dwa razy więcej młodych mężczyzn i kobiet (w wieku 20-44 lat) niż w latach 80. ubiegłego wieku.

W związku z tą sytuacją, onkolodzy wspólnie z parlamentarzystami rozpoczęli prace nad przepisami, które zakazałyby niepełnoletnim korzystania z solariów.Pod znakiem zapytania o bezpieczeństwo stoi także korzystanie z solariów przez dorosłych. W Polsce w 2013 r. Inspekcja Handlowa sprawdziła 103 urządzenia opalające w 66 salonach opalania, zakładach kosmetycznych, fryzjerskich i gabinetach masażu. Ustalono, że 35 proc. skontrolowanych urządzeń opalających przekracza dopuszczalny poziom promieniowania lamp.

Najwięcej nieprawidłowości dotyczyło braku obowiązkowego ostrzeżenia przed negatywnymi dla zdrowia skutkami. Według normy europejskiej, w każdym solarium powinny znaleźć się takie informacje.

W 36 urządzeniach (35 proc. skontrolowanych) stwierdzono przekroczony poziom promieniowania UV - nawet do 3,5 krotnego przekroczenia parametru normy. W porównaniu z 2011 r. poprawiło się natomiast bezpieczeństwo opalających się - podczas poprzedniej kontroli z powodu przekroczenia promieniowania UV zakwestionowano 75 proc. zbadanych łóżek. Wykryty wówczas największy poziom promieniowania aż pięciokrotnie przewyższał dopuszczalną normę.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)