e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Upały niebezpieczne zwłaszcza dla osób z chorobami sercowo-naczyniowymi 2014-08-06


Upały nie wpływają korzystnie na zdrowie. Niebezpieczne są one zwłaszcza dla osób starszych i zmagających się ze schorzeniami sercowo-naczyniowymi. Wysokie temperatury mogą powodować gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego, a to może być poważnym zagrożeniem dla zdrowia.

Temperatura już powyżej 25 stopni Celsjusza powoduje, że priorytetem ludzkiego organizmu staje się utrzymanie właściwej temperatury ciała. Naczynia krwionośne rozszerzają się, serce bije szybciej i zaczynamy się intensywnie pocić. W taki sposób ludzkie ciało usiłuje chronić się przed przegrzaniem, którego skutkiem jest m.in. odwodnienie organizmu i obniżenie ciśnienia tętniczego.

Dr Piotr Wesołowski, zastępca dyrektora ds. lecznictwa w Szpitalu Powiatowym w Wołominie tłumaczy, że spadek ciśnienia tętniczego powoduje odruchowe przyspieszenie czynności serca w celu utrzymania ciśnienia tętniczego na właściwym poziomie. Dodatkowa praca, którą musi wykonać serce u osób z chorobą wieńcową może spowodować objawy niedokrwienia mięśnia sercowego. Zbyt gwałtowny spadek ciśnienia tętniczego u osoby przyzwyczajonej do jego wysokich wartości, może spowodować zmniejszeniem przepływu krwi w centralnym układzie nerwowym i wystąpieniem objawów niedokrwienia mózgu.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)