e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Stan uzębienia polskich dzieci nadal fatalny 2014-08-21


W pierwszej połowie XX w. na setkę dzieci w wieku 7-16 lat, tylko dwoje miało zdrowe wszystkie zęby. Z ostatnich danych opublikowanych przez Ministerstwo Zdrowia wynika, że ten stan nie za bardzo się poprawił.

Próchnicę ma 79 proc. polskich 12-latków i 96 proc. 18-latków. Przyczyną jest brak odpowiedniej higieny jamy ustnej i profilaktyki dentystycznej.

Dzisiejsza stomatologia zaskakuje nowymi rozwiązaniami, a mimo to stan uzębienia polskich pacjentów, a zwłaszcza dzieci jest wciąż jest niepokojący.

Kiedyś środki pomagające w zachowaniu higieny zębów były trudno dostępne i wątpliwe w działaniu. Stosowano pasty i proszki, składające się z najróżniejszych składników np. popiół z cygar i sproszkowany węgiel drzewny. Wizyty u dentysty było rzadkością. Zazwyczaj pacjent zgłaszał się do specjalisty z zaawansowanym bólem, którego nie udało mu się zwalczyć żadnym domowym sposobem. Jedną z metod na zmniejszenie bólu były zimne okłady, które obkurczając naczynia krwionośne, gasiły stany zapalne. Było to jednak działanie pomocnicze i chwilowe. Dążono do jak najwcześniejszego usunięcia źródła bólu, czyli chorego zęba.

(Źródło: GUS, rynekzdrowia.pl)