e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Rozpoczął się nabór do projektu \"Dzieciństwo bez próchnicy\" 2014-09-04


Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że do końca października przedszkola z całej Polski mogą zgłaszać się do udziału w projekcie "Dzieciństwo bez próchnicy".

Przedsięwzięcie realizuje Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu (w partnerstwie z ośmioma uczelniami medycznymi) dzięki środkom Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy oraz dotacji ministra zdrowia.

Celem projektu jest edukacja stomatologiczna ponad 300 tys. dzieci w wieku 0 - 5 lat oraz osób dorosłych, a także objecie ich profilaktyką stomatologiczną. To od postawy dorosłych: rodziców, opiekunów nauczycieli i wychowawców oraz personelu medycznego zależy stan zdrowia jamy ustnej najmłodszych.

W ramach projektu będą promowane zachowania prozdrowotne oraz profilaktyka chorób jamy ustnej u dzieci. Przedszkola, które zostaną wyłonione w procesie rekrutacji będą mogły wziąć udział w projekcie na jeden z dwóch sposobów:

  • w ramach edukacji bezpośredniej - edukatorzy poprowadzą zajęcia, na których dzieci nauczą się, jak prawidłowo szczotkować i dbać o zęby,
  • w ramach edukacji pośredniej - nauczyciele będą brali udział w szkoleniach, na których dowiedzą się, jak skutecznie wyrabiać prawidłowe nawyki zdrowotne u podopiecznych.
Jest to drugi nabór do projektu "Dzieciństwo bez próchnicy". Skorzystają na nim przedszkola, dzieci i ich rodzice. Placówki dostaną atrakcyjne pakiety edukacyjne, niezbędne do prowadzenia zajęć z najmłodszymi. Nauczyciele zdobędą wiedzę i praktyczne umiejętności, które pomogą im urozmaicić prowadzone zajęcia. Rodzice i dzieci dowiedzą się w jaki sposób prawidłowo dbać o zęby. Otrzymają także materiały edukacyjne oraz zestawy szczoteczek i past do zębów. Udział w projekcie jest bezpłatny.

(Źródło: Ministerstwo Zdrowia)