e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Bezpłatne badania spirometryczne 2014-09-18


Narodowy Fundusz Zdrowia informuje i zachęca do wzięcia udziału w bezpłatnych badaniach spirometrycznych. Od 10 do 20 września w ramach obchodów III Światowego Dnia Spirometrii w Polsce wszyscy chętni mogą wziąć udział w bezpłatnych badaniach pozwalających ocenić czynność płuc.

Lista placówek, które będą prowadziły badania znajduje się na stronie www.astma-alergia-pochp.pl

Narodowy Fundusz Zdrowia przypomniał, że tegoroczny Dzień Spirometrii poświęcony jest wpływowi zanieczyszczeń powietrza na nasze zdrowie, a jego hasło przewodnie brzmi: "Oddychaj czystym powietrzem".

Zwrócono uwagę, że na zanieczyszczenie powietrza, a tym samym i naszych płuc, ma wpływ palenie tytoniu. Jak podkreśla Fundusz "Na jego skutki narażone są zarówno osoby palące, jak i niepalące. Tzw. bierne palenie ma skutki długofalowe i wpływa na rozwój rozmaitych chorób układu oddechowego, także chorób serca i nowotworów. Osoby palące powinny zdawać sobie sprawę, że narażają siebie i swoich bliskich na ryzyko poważnych problemów zdrowotnych. Zaprzestanie palenia wydłuży i poprawi jakość życia zarówno palacza, jak i jego otoczenia".

Przed badaniem personel medyczny poprosi o wypełnienie ankiety, a wraz z wynikiem pacjent otrzyma od lekarza list opisujący ewentualne problemy zdrowotne.

Organizatorami akcji, koordynowanej przez Polską Federację Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergie i POChP, są European Respiratory Society (ERS) i European Lung Fundtion (ELF).

Patronat nad obchodami III Światowego Dnia Spirometrii w Polsce objęli prezes NFZ Tadeusz Jędrzejczyk, Polskie Towarzystwo Alergologiczne i Wojskowy Instytut Medyczny.
(Źródło: PAP)

Powstało Medyczne Centrum Przetwarzania Danych

17 września we Wrocławiu zostało otwarte Medyczne Centrum Przetwarzania Danych. Budowa największego w Polsce centrum do gromadzenia, przetwarzania i udostępniania danych medycznych w wersji elektronicznej kosztowała ponad 230 mln zł.

Z usług Medycznego Centrum Przetwarzania Danych będą korzystać szpitale, przychodnie i gabinety lekarskie. Zgodnie z ustawą, od 1 sierpnia 2017 r. wszystkie placówki medyczne będą miały obowiązek gromadzenia, przetwarzania i udostępniania dokumentacji medycznej w wersji elektronicznej.

Według prezesa zarządu Data Techno Park (inwestor, który wybudował Medyczne Centrum Przetwarzania Danych) Marka Girka, centrum odciąży szpitale od obowiązku rozbudowy infrastruktury informatycznej i przechowywania dokumentacji medycznej przez wiele lat.

Jednostki służby zdrowia za przechowywanie danych będą musiały płacić. Lekarze mający dostęp do danych gromadzonych w centrum przy pomocy internetu będą mogli spojrzeć do elektronicznej kartoteki pacjenta, w której zapisana będzie cała historia choroby i leczenia.

Wrocławskie centrum przetwarzania danych medycznych to 512 szaf serwerowych, z których każda ma po 42 serwery. Obiekt ma własne zasilanie. Dane zabezpieczone są przed atakami hakerskimi.

Budowa serwerowni kosztowała ponad 230 mln zł, z czego 85 proc. kosztów inwestycji sfinansowano z funduszy UE z programu Innowacyjna Gospodarka.
(Źródło: PAP)