e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Terapia przeciwwirusowa 2006-02-14


W Polsce żyje około 730 tys. osób zakażonych wirusowym zapaleniem wątroby (żółtaczką) typu C. Nieleczone WZW typu C może spowodować marskość wątroby, a nawet raka.

Pod koniec 2005r. u czternastoletniej Ewy wykryto chorobę. Wówczas lekarze zalecili terapię tzw. interferonem pegylowanym. Rodziców dziewczynki przekonywali, że terapia jest nowoczesna i skuteczna. Jednak gdy teraz rodzice Ewy zadzwonili do szpitala, powiedziano im, że córka leku nie dostanie.

W Polsce na terapię przeciwwirusową czeka 160 małych pacjentów. Jednak ta terapia budzi liczne kontrowersje, ponieważ interferon pegylowany nie jest zarejestrowany dla dzieci.

Zdaniem konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych leczenie interferonem jest obdarzone bardzo dużą liczbą powikłań i objawów ubocznych i nie zawsze jest skuteczne. Również nie wiadomo jaki jest wpływ podawania dużych dawek leku immunostymulującego na organizm z nierozwiniętym układem immunologicznym. Mogą więc się zdarzyć późne powikłania. Z tego względu też badania na dzieciach prowadzi się bardzo ostrożnie.

Zdaniem prof. Horbana fundusz naruszyłby prawo, gdyby takie leczenie finansował. Jak podaje Gazeta Wyborcza „Nie znaczy to, że leków u dzieci nie należy stosować. Istnieją odpowiednie regulacje prawne, bardzo ścisłe, zezwalające na takie praktyki. Generalnie - należy przeprowadzić badanie kliniczne leku i ustalić, jak wpływa na dzieci. Na to należy znaleźć sponsora. NFZ na pewno nie jest takim sponsorem - dodaje.”

Źródło: Gazeta Wyborcza