e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Tydzień Kultury bez Barier w Warszawie 2014-10-02


W ramach II Warszawskiego Tygodnia Kultury bez Barier przygotowano ponad 90 wydarzeń dla osób niepełnosprawnych. Impreza odbywa się od 26 września do 6 października w stołecznych muzeach, kinach i teatrach.

Cechą , która wyróżnia Warszawski Tydzień Kultury Bez Barier od innych wydarzeń kulturalnych jest dostosowanie poszczególnych projektów do potrzeb jak największej liczby osób niepełnosprawnych, zwłaszcza niewidomych i niesłyszących, na co dzień wykluczonych z udziału w życiu kulturalnym.

W programie znalazły się m.in. spektakle teatralne, pokazy filmowe, warsztaty muzealne, spotkania z artystami czy kursy tańca.

Podczas Tygodnia Kultury Bez Barier osoby z niepełnosprawnością mogą liczyć m.in. na audiodeskrypcję i tyflografiki (niewidomi i niedowidzący), tłumaczenie na język migowy, napisy dla niesłyszących i pętlę indukcyjną (niesłyszący i niedosłyszący). Część miejsc jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, w innych osoby z niepełnosprawnością otrzymają wsparcie przeszkolonych asystentów.

Anna Żurawska, prezes Fundacji Kultury Bez Barier podkreśla, że dzięki współpracy Fundacji Kultury bez Barier oraz Biura Kultury m. st. Warszawy udało się kupić sprzęt do audiodeskrypcji do 10 warszawskich teatrów i przekazać dotację na przygotowanie co najmniej jednego spektaklu z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących (Teatr Studio, Teatr Syrena, Teatr Baj, TR Warszawa, Teatr Roma, Teatr Dramatyczny m. st. Warszawy, Teatr Ateneum, Teatr Rampa). W 13 teatrach miejskich przeszkolono do pomocy widzom niepełnosprawnym 153 pracowników i stworzono na stronach internetowych teatrów zakładki "Teatr bez barier". Od 2009 r. Fundacja Kultury Bez Barier przygotowała 50 spektakli z udogodnieniami w miejskich teatrach.

(Źródło: PAP)