e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Niepełnosprawni w pracy 2014-10-02


W Polsce żyje prawie trzy miliony czterysta tysięcy osób niepełnosprawnych, a w tym ponad dwa miliony w wieku produkcyjnym. Niestety tylko co czwarty pracuje zawodowo i choć z każdym rokiem wskaźnik ten się poprawia, to wciąż daleko nam do innych krajów Unii Europejskiej, gdzie zatrudnienie niepełnosprawnych wynosi około 50 proc.

Marek Kowalski, ekspert Konfederacji Lewiatan tłumaczy, ze z ich danych wynika, że najprawdopodobniej to są wszystkie osoby, które chcą pracować, a pewnie nie wszystkie, które powinny. W Państwowym Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych zarejestrowanych jest ok. 250 – 260 tys. Pracowników. Zdaniem eksperta, tak niski odsetek pracujących niepełnosprawnych osób wynika z naszej kultury. Jak podkreśla, w Polsce pracodawcy nie zatrudniają chętnie osób niepełnosprawnych. Z drugiej strony ci niepełnosprawni, którzy nie pracują, chętniej korzystają z pomocy społecznej niż z opcji zatrudnienia.

Ograniczenia są po obu stronach. Pracodawcy nie wyciągają ręki, a niepełnosprawni, zwłaszcza ci, mniej wykształceni, czasami wolą korzystać z opieki państwa, niż podejmować pracę. Jednak nie wszystkie osoby niepełnosprawne dobrze wykształcone pracują. Zdarza się, że dla nich nie ma tej pracy – tłumaczy ekspert.

Od 1 kwietnia 2014 roku firmy z chronionego i otwartego rynku pracy otrzymują takie same dofinansowania do pensji niepełnosprawnych pracowników.Kowalski wyjaśnia, że efekt tego, póki co jest mierny, spodziewano się większego zatrudnienia w sektorze otwartym. Natomiast okazało się, że tak nie jest.
(Źródło: Wnp.pl)