e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Emigracja polskich lekarzy 2006-03-14


Powodów, dla których lekarze wybierają emigrację jest wiele. Są to m.in. złe warunki pracy, przemęczenie spowodowane dorabianiem na kilku etatach, brak perspektyw.

Dotychczas z Polski wyjechało najwyżej trzy procent lekarzy. Jest to niewiele, jednak w praktyce w Polsce już zaczyna brakować anestezjologów. Na braki lekarzy skarżą pogotowia przy zachodniej granicy. - Z przychodni Ewa Szpindor, sekretarza zachodniopomorskiego samorządu lekarskiego wyjechało dwóch ginekologów i dwóch stomatologów. Również przewodniczący Okręgowej Izby Lekarskiej w Katowicach boi się, że będzie brakowało specjalistów. O zaświadczenia potrzebne do pracy za granicą poprosiło ponad 700 lekarzy, głównie specjalistów.

Za granicą zarabia się trzy, cztery razy więcej, i to za dwa razy krótszą pracę. Polscy lekarze są przemęczeni, ponieważ bardzo dużo godzin spędzają w przychodniach, szpitalach.

Jak podaje Rzeczpospolita „ o jakości życia i poczuciu godności piszą też lekarze na branżowych forach internetowych. "Nie chodzi o to, by zarabiać dużo. Chodzi o to, by zarabiać godnie" - pisze jeden z nich. A drugi dodaje: "Jak długo będziemy wierzyć, że od samego narzekania nasza sytuacja się poprawi, nic się w Polsce nie zmieni. Trzeba uciekać, może wtedy władze się opamiętają". Fatalne nastroje panują wśród bardzo młodych lekarzy. - Kiedy przyjeżdżam do Polski, wszyscy moi koledzy pytają mnie, czy jest gdzie się w Niemczech zaczepić - opowiada Tomasz Skajster, 29-letni lekarz, który wyjechał do Kolonii.”

Zachodnie szpitale szukają głównie lekarzy z doświadczeniem. Najchętniej przyjmują specjalistów albo przynajmniej tych, którzy mają kilkuletni staż pracy. Jednak nie tylko takich. Na przykład w Niemczech, spośród ponad 2 tysięcy ofert dla lekarzy, ponad 300 to miejsca dla ludzi bardzo młodych. Dominika Hładzińska z firmy rekrutacyjnej Medacs International mówi, że wyjeżdżają lekarze w każdym wieku.

Źródło: Rzeczpospolita