e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Siódma edycja kampanii Drugie Życie 2014-10-30


Rusza siódma edycja akcji promującej transplantologię "Drugie Życie". Do wypełniania oświadczeń woli i oddawania po śmierci narządów zachęcają również osoby, którym taki przeszczep uratował życie. Do tej pory rozdano 600 tys. oświadczeń woli.

Oświadczenie woli to dokument, w którym można zgodzić się na pobranie narządów po śmierci. Zgadzając się na to, ułatwiamy naszym bliskim podjęcie decyzji o oddaniu organów do przeszczepu. Poinformowała Gazeta Wyborcza.
W akcję zaangażowali się uczniowie szkół, którzy rozdają oświadczenia woli i inne materiały informacyjne. Kampania skierowana jest w dużej mierze do młodych osób. Ma przybliżyć ideę transplantologii i odkłamać różne negatywne mity, które narosły wokół przeszczepów.
W kampanii biorą udział także ludzie, którzy mieli szczęście, bo znalazł się dawca i mogli przeżyć dzięki przeszczepowi. Teraz sami zachęcają innych do wypełniania oświadczeń woli i oddawania po śmierci organów.

W kampanii "Drugie Życie" od 2008 r. wzięło udział ponad 200 tys. uczniów z 530 szkół. Poza Wielkopolską kampania dotarła już do województw: małopolskiego, lubuskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, łódzkiego i śląskiego. W tej edycji po raz pierwszy weźmie udział młodzież na Podkarpaciu.

(Źródło: Gazeta.pl)