e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowy poradnik żywienia niemowląt 2014-11-13


Polscy pediatrzy i dietetycy opracowali nowy ''Poradnik żywienia niemowląt''. Można w nim znaleźć odpowiedzi na pytania kiedy i jak wprowadzać różne pokarmy do diety niemowlęcia? Jak uniknąć najczęstszych błędów żywieniowych? Czy są pokarmy lepsze i gorsze?

Serwis Nauka w Polsce podał, że publikacja, którą stworzyli specjaliści w dziedzinie pediatrii i dietetyki, jest zgodna z najnowszą wiedzą naukową i zaleceniami żywieniowymi z 2014 r. Można ją pobrać za darmo ze strony internetowej programu edukacyjnego ''1000 pierwszych dni dla zdrowia'' (www.1000dni.pl).

Z badania populacji dzieci do pierwszego roku życia, którymi kierowała dr Anna Stolarczyk z Instytutu Pomnika Centrum Zdrowia Dziecka wynika, że rodzice popełniają wiele błędów w żywieniu maluchów.

Niemal 40 proc. rodziców nigdy nie słyszało o schemacie żywienia niemowląt. Tym sposobem aż 20 proc. polskich niemowląt dostaje w ciągu doby 10 lub więcej posiłków, nie licząc drobnych przekąsek między nimi. Zgodnie z zaleceniami, dzieci w pierwszym roku życia powinny być karmione 5-6 razy na dobę. Ponadto ok. 60 proc. z nich zbyt wcześnie otrzymuje pokarmy przeznaczone dla dorosłych.

(Źródło: naukawpolsce.pap.pl)