e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Polacy zażywają zbyt wiele suplementów diety 2014-11-13


Polacy zażywają coraz więcej suplementów diety, często w sposób nieodpowiedzialny i niekontrolowany. Eksperci Instytutu Żywności i Żywienia przestrzegają właśnie przed nieodpowiedzialnym zażywaniem suplementów diety. Zamiast łykania witamin w pigułkach zalecają stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety.

Rynek suplementów diety w Polsce cały czas rośnie. W 2011 r. wartość ich sprzedaży nie przekraczała w Polsce 3 mld zł, w 2014 roku ma wynieść już 3,5 mld zł, a w 2018 r. ma przekroczyć 5 mld zł. Tak wynika z danych i prognoz firmy badawczej PMR przedstawionych podczas konferencji naukowej „Suplementy diety - dokąd zmierzamy?”, zorganizowanej przez Ogólnopolskie Centrum Dietetyki Instytutu Żywności i Żywienia w Warszawie.

Najlepiej sprzedającymi się suplementami diety w Polsce są: preparaty z magnezem, probiotyki, preparaty na wzmocnienie kości, mięśni i stawów, specyfiki wspierające odchudzanie oraz suplementy "na piękno i urodę".

Szybki wzrost popularności suplementów diety i powszechność ich stosowania to temat wśród ekspertów zajmujących się żywieniem i zdrowiem publicznym dość kontrowersyjny.

Prof. Mirosław Jarosz, dyrektor Instytutu Żywności i Żywienia podkreśla, że powszechna edukacja żywieniowa powinna stać się głównym narzędziem służącym do poprawy zdrowia społeczeństwa. Zadaniem takiej edukacji jest uświadomienie społeczeństwu, że dzięki dobrze zbilansowanej diecie możliwe jest dostarczenie organizmowi wszystkich niezbędnych dla zachowania zdrowia składników odżywczych.

Jest to ważne głównie w kontekście rosnącej popularności suplementów diety. Polacy zażywają ich coraz więcej, często w sposób zupełnie nieodpowiedzialny i niekontrolowany. Suplementy powinny być stosowane tylko w przypadku szczególnych grup ludności (takich jak np. kobiety w ciąży, niektórzy seniorzy) i tylko po konsultacji z lekarzem lub dietetykiem, zwłaszcza gdy równocześnie stosowane są leki.

Osoby zażywające suplementy diety na własną rękę, zwłaszcza te, które spożywają ich wiele, mogą być narażone na wzrost ryzyka wystąpienia zawału, udaru lub nowotworów złośliwych. Osoby przyjmujące jednocześnie suplementy i leki narażają się na niebezpieczne interakcje, mogące prowadzić do spadku ciśnienia krwi, arytmii serca albo zaburzeń wchłaniania leków, np. antybiotyków.

Z różnych szacunków wynika, że suplementy diety zażywa już od 20 do 75 proc. dorosłych Polaków.

(Źródło: rynekzdrowia.pl)