e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Światowy Dzień Rzucania Palenia 2014-11-27


Liczba palących papierosy Polaków na szczęście spada. Codziennie temu nałogowi ulega jednak nadal 9 mln osób, w tym 3,5 mln kobiet. W dniu 20 listopada już po raz 40. obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. Może to okazja, by właśnie dziś rzucić palenie? Zwłaszcza, że co roku z powodu palenia tytoniu umiera w Polsce ok. 50 tys. osób. To więcej niż ginie w wypadkach samochodowych (w 2012 r. na drogach zginęły 3582 osoby).

Kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Nowotworów Centrum Onkologii Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Witold Zatoński podkreśla, że choć w ostatnich latach liczba palących Polaków zmniejsza się, to dane epidemiologiczne wciąż są zatrważające.

Na początku lat 80. XX w. paliło 62,2 proc. mężczyzn powyżej 15. roku życia i 30,3 proc. kobiet w tym wieku. Obecnie jest to odpowiednio 33,8 oraz 19,6 proc. Codziennie pali 10 proc. chłopców i 9,6 proc. dziewczynek w wieku 15 lat.

Wśród polskich palaczy jest aż 3,5 mln kobiet. Wicedyrektor ds. lecznictwa Centrum Onkologii Beata Jagielska uważa, że kobiety palenie traktują przede wszystkim jako chwilę odpoczynku, a to prowadzi łatwiej do uzależnienia.

Dlaczego warto rzucić palenie? Zdaniem ekspertów, palenie tytoniu jest odpowiedzialne nie tylko za 90 proc. przypadków zachorowań na nowotwory płuc, ale także o 30-40 proc. zwiększa ryzyko zachorowania na inne nowotwory złośliwe, m.in. nowotwory pęcherza moczowego, przełyku, trzustki, a nawet niektóre postacie białaczek. Na nowotwory umierają także bierni palacze (co roku jest ich w Polsce ok. 2 tys.).

(Źródło: PAP)