e-Ochrona zdrowia i pomoc społeczna

Nowela ustawy o ratownictwie medycznym podpisana 2014-12-11


Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o ratownictwie medycznym, która zakłada przesunięcie o trzy lata - do 2018 r. - obowiązku rozpoczęcia specjalizacji z medycyny ratunkowej przez lekarzy jeżdżących w specjalistycznych karetkach.

Sejm znowelizował ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym na początku listopada. Senat nie zgłosił do niej poprawek.

Nowelę przygotowała grupa posłów Platformy Obywatelskiej. Przewiduje ona przesunięcie z 1 stycznia 2015 r. do 1 stycznia 2018 r. obowiązku rozpoczęcia szkolenia specjalizacyjnego z medycyny ratunkowej przez lekarzy posiadających doświadczenie w wymiarze 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza m.in. w szpitalnym oddziale ratunkowym czy zespole ratownictwa medycznego.
Zdaniem autorów, bez takiej nowelizacji mogłoby okazać się, że po 1 stycznia 2015 r. zabraknie lekarzy, którzy mogliby jeździć w zespołach specjalistycznych.

Ustawa o Państwowym Ratownictwie Medycznym określa m.in. skład specjalistycznych zespołów ratownictwa medycznego i wymogi dla lekarza tego systemu. Takim lekarzem może być m.in. ten, który ma doświadczenie 3 tys. godzin w wykonywaniu zawodu lekarza w szpitalnym oddziale ratunkowym, zespole ratownictwa medycznego, lotniczym zespole ratownictwa medycznego lub izbie przyjęć szpitala. Taki lekarz ma obowiązek rozpoczęcia specjalizacji w zakresie medycyny ratunkowej.
(Źródło: PAP)